Dotazník pre príručku

Aktuality



Pri registrovaných partnerstvách skĺzli politici do plytkosti

image_79 BRATISLAVA - Slová o zvrátenosti, homofóbii či osobné útoky. Aj takto v uplynulých dňoch vyzerala

:: čítať viac


Francouzský prezident vyzval k celosvětové dekriminalizaci homosexuality

image_78 Tažení Francie za práva homosexualů pokračuje. Po návrhu na legalizaci manželství homosexuálů v zemi přichází

:: čítať viac

:: všetky aktuality >>

Kontakt

mail info@homofobia.sk

Britský premiér o homofóbii v športe

22. júna britský premiér, David Cameron, zorganizoval v poradí už druhú recepciu pre LGBT komunitu. Tohtoročná akcia sa zameriavala na homofóbiu a transfóbiu v športe. Zúčastnilo sa jej niekoľko popredných osobností zo športového sveta.

Problém homofóbie vidí David Cameron ako závažný a pripúšťa, že na športoviskách a ich hľadiskách je vidieť správanie, či počuť urážky , ktoré by boli inde neakceptovateľné. Zastavenie homofóbie a tranfóbie podľa Camerona vyžaduje kultúrnu zmenu a viac športovcov, ktorí by boli pre ľudí vzorom v  tolerantnému správaniu. Rast počtu športovcov  ako Martina Navrátilová je dôležitý aj pre ukončenie šikany v školách. Mládežou obdivované homosexuálne aj heterosexuálne športové hviezdy sa môžu stať pozitívnymi vzormi a mať závažný vplyv na tvorbu ich postojov k LGBT komunite.

Vo Veľkej Británií už boli v tejto oblasti urobené isté pokroky, čím vyšľapávajú cestu pre všetky ďalšie snahy. Cameron prirovnáva tiež boj proti homofobii a trasnfóbii k boju proti rasizmu. K jeho úspechu prispeli aj športové kampane ako „Dajte rasizmu červenú kartu“ (Show Racism the Red Card a „Vykopnite to“ (Kick it Out). Nádej pre ukončenie tohto druhu nenávisti vidí aj v podobných kampaniach.

Športovci stotožnení s myšlienkou rovnosti a rešpektu vo športe majú možnosť podpísať listinu vydanú britskou vládou, verejne ich spájajúcu s touto ideou. Text tejto listiny a ďalšie informácie o akcii nájdete napríklad na Facebooku TU.

 

Zdroj: Comment - Why it’s vital to kick homophobia out of sport, by David Cameron

Dostupné na: http://www.pinknews.co.uk/2011/06/23/comment-why-its-vital-to-kick-homophobia-out-of-sport-by-david-cameron/

Projekt je realizovaný s podporou:       Realizátor projektu: