Dotazník pre príručku

AktualityPri registrovaných partnerstvách skĺzli politici do plytkosti

image_79 BRATISLAVA - Slová o zvrátenosti, homofóbii či osobné útoky. Aj takto v uplynulých dňoch vyzerala

:: čítať viac


Francouzský prezident vyzval k celosvětové dekriminalizaci homosexuality

image_78 Tažení Francie za práva homosexualů pokračuje. Po návrhu na legalizaci manželství homosexuálů v zemi přichází

:: čítať viac

:: všetky aktuality >>

Kontakt

mail info@homofobia.sk

Dúhový pochod v Belehrade zakázali pre obavy z násilia

Srbské úrady sa rozhodli zakázať víkendový pochod príslušníkov sexuálnych menšín v centre Belehradu rovnako ako aj viacero plánovaných protidemonštrácií. V piatkovom rozhovore pre televíznu stanicu B92 to povedal minister vnútra Ivica Dačič, ktorý takýto krok zdôvodnil príliš vysokým rizikom, že akcie vyústia do výtržností a násilia.

Poukázal pritom na odhady polície a spravodajských služieb týkajúce sa informácií, že odporcovia pochodu chcú vyvolať násilné nepokoje. Cieľom zákazu je "zamedziť ohrozeniu verejného poriadku a pokoja" a polícia proti prípadným porušovateľom zakročí "všetkými prostriedkami", varoval minister.

Počas víkendových demonštrácií sa podľa Dačiča "dalo očakávať obrovské narušenie verejného poriadku a pokoja" v podobe poškodzovania cudzieho majetku vrátane "straníckych centrál, veľvyslanectiev a sídiel spoločností". Výtržníci by sa tak snažili vyprovokovať políciu k tvrdému zásahu a vyvolať "všeobecný chaos", tvrdí minister. Goran Miletič z výboru organizujúceho tohtoročný pochod neheterosexuálov v rozhovore pre tlačovú agentúru Beta rozhodnutie označil za dôkaz toho, že "štát kapituloval pred chuligánmi a násilníkmi". Ide pritom už o druhý prípad za posledné tri roky, keď sa takzvaný gay pride v Belehrade nemohol uskutočniť pre vyhrážky ultranacionalistov.

Prvý pochod neheterosexuálnych osôb sa v Srbsku konal v roku 2010, keď si násilnosti vyžiadali vyše 150 zranených prevažne z radov polície a značné materiálne škody. Gay Pride v Belehrade sa pritom vníma aj ako test, ako je Srbsko schopné dodržiavať práva menšín v súvislosti s jeho ambíciou vstúpiť do Európskej únie. Európska komisia bude o potenciálnom udelení štatútu kandidátskej krajiny Srbsku rozhodovať o dva týždne.

Zdroj: Pravda.sk, SITA, 30. septembra 2011; http://spravy.pravda.sk/duhovy-pochod-v-belehrade-zakazali-pre-obavy-z-nasilia-ppm-/sk_svet.asp?c=A110930_134921_sk_svet_p29#ixzz1ZiyZD4iq

Projekt je realizovaný s podporou:       Realizátor projektu: