Dotazník pre príručku

AktualityPri registrovaných partnerstvách skĺzli politici do plytkosti

image_79 BRATISLAVA - Slová o zvrátenosti, homofóbii či osobné útoky. Aj takto v uplynulých dňoch vyzerala

:: čítať viac


Francouzský prezident vyzval k celosvětové dekriminalizaci homosexuality

image_78 Tažení Francie za práva homosexualů pokračuje. Po návrhu na legalizaci manželství homosexuálů v zemi přichází

:: čítať viac

:: všetky aktuality >>

Kontakt

mail info@homofobia.sk

Európska komisia: Zákaz darovania krvi pre gejov je proti EÚ zákonom

Európska komisia nedávno potvrdila, že legislatíva EÚ neoprávňuje rozšírené zákazy darovania krvi pre gejov a bisexuálov vo viacerých krajinách únie.

Národné zdravotné inštititúcie sa často odvolávajú na Smernicu EÚ 2004/33/EC, aby ospravedlnili tieto plošné zákazy.

John Dalli,  Komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku, vysvetlil, že zákony EÚ oprávňujú obmedzenie (darovania krvi) pre tých, ktorí “podstupujú vysoké riziko infekcie závažnými chorobami” kvôli ich “sexuálnemu správaniu”. Pán Dalli zdôraznil, že “sexuálne správanie” nie je identické so “sexuálnou orientáciou”.

Komisia taktiež uviedla, že pri implementácii legislatívy EÚ, členské štáty nesmú diskriminovať na základe sexuálnej orientácie. To znamená, že plošný zákaz darovania krvi pre všetkých gejov a bisexuálov možno považovať za protizákonný z hľadiska zákonov EÚ.
Napriek tomu, väčšina krajín uplatňuje zákaz darovania krvi pre mužov, ktorí mali sex s mužmi, čo de facto zahŕňa gejov a bisexuálov.

Komentujúc Komisárovu odpoveď, pani Sirpa Pietikäinen, členka Európskeho parlamentu, vice-prezidentka LGBT Intergroup a členka Výboru pre verejné zdravie, dodala:”Je našou najvyššou prioritou starať sa o zdravie verejnosti, a teda starať sa o kvalitu darovanej krvi. Ale ministri zdravotníctva musia pamätať, že sexuálna orientácia, etnický pôvod či iné rozličnosti identity sú bezpredmetné vo vzťahu k zdraviu osoby. Odopieranie darovania krvi týmto skupinám je diskriminujúce a úplne nelogické.”

Zdroj: LGBT Intergroup, 8.9.2011,http://www.lgbt-ep.eu/press-releases/european-commission-banning-gay-men-donating-blood-against-eu-law/

Do pozornosti: Londýn po 30 rokoch povolí homosexuálom darovať krv

Projekt je realizovaný s podporou:       Realizátor projektu: