Dotazník pre príručku

AktualityPri registrovaných partnerstvách skĺzli politici do plytkosti

image_79 BRATISLAVA - Slová o zvrátenosti, homofóbii či osobné útoky. Aj takto v uplynulých dňoch vyzerala

:: čítať viac


Francouzský prezident vyzval k celosvětové dekriminalizaci homosexuality

image_78 Tažení Francie za práva homosexualů pokračuje. Po návrhu na legalizaci manželství homosexuálů v zemi přichází

:: čítať viac

:: všetky aktuality >>

Kontakt

mail info@homofobia.sk

Európsky parlament je za voľný pohyb LGBT ľudí v EÚ

Európsky parlament vo svojej správe uviedol, že rovnakopohlavné páry a ich rodiny stále čelia značným prekážkam v rámci Európskej únie.

V správe schválenej 28.3.2012 s názvom "EU Citizenship Report 2010: Dismantling the obstacles to EU citizens rights" parlament uvádza, že "opakuje svoje predchádzajúce výzvy pre členské štáty, aby zabezpečili slobodu pohybu pre všetkých občanov EÚ a ich rodiny, bez diskriminácie na základe sexuálnej orientácie alebo národnosti".

Správa upozorňuje členské štáty, že sú povinné implementovať občianske práva v zmysle Smernice o voľnom pohybe [2004/38/ES],  ako pre manželské páry, tak  i pre registrované partnerstvá  a  partnerov/partnerky rovnakého pohlavia.  

ep

V súčasnosti viacero štátov EÚ ešte stále diskriminuje páry rovnakého pohlavia, ktoré chcú žiť alebo cestovať na ich území - bez ohľadu na právo EÚ, ktoré hovorí, že sa s nimi má zaobchádzať rovnako ako s hetero-pármi. [pozn. redakcie - Slovensko zatiaľ patrí medzi tie diskriminujúce štáty]

Správa tiež uvádza, že Parlament "vyzýva Komisiu. . . aby zabezpečili, že Smernica je prísne dodržiavaná".  Tento riadok bol pôvodne vymazaný, ale napokon - na naliehanie väčšiny poslancov parlamentu - bol opätovne zaradený.

Adina-Ioana Vălean, poslankyňa EP, autorka správy, komentovala: "Moja správa jasne pomenúva to, čo Parlament vedel vyše štyroch rokov -  homosexuálne páry čelia vážnym prekážkam vo voľnom pohybe, ktorý je jedným z pilierov Európskej únie.

Ak to myslíme vážne s európskym projektom, Komisia musí túto situáciu riešiť, rovnako ako ďalšie prekážky, ktorým čelia občania pri uplatňovaní svojich práv, ako je napríklad prenositeľnosť sociálnych dávok, uznávanie diplomov a dedičská daň."

michael cashman

Michael Cashman, poslanec EP,  ko-prezident skupiny LGBT Intergroup v parlamente, povedal: "Matke  by nikdy nemali zamietnuť vstup do nemocničnej izby jej dieťaťa len preto, že jej rodičovská autorita nie je uznaná. Nesnažíme sa vnucovať manželstvo osôb rovnakého pohlavia v celej EÚ. Jednoducho, to, čo chceme je to, čo všetci slušní a spravodliví ľudia chcú:  aby rodina - každá rodina - mala možnosť cestovať či žiť kdekoľvek v EÚ bez rizika, že budú oddelení od svojich blízkych."

Na okraj:  V marci 2012 súd v Taliansku vydal kľúčové rozhodnutie o tom, že krajina má uznávať manželstvá a registrované partnerstvá uzatvorené v zahraničí, hoc v Taliansku inštitút manželstva/partnerstva pre homosexuálne páry zatiaľ nemajú.

 

Zdroj: 30.3.2012,  Pinknews.co.uk;  http://www.pinknews.co.uk/2012/03/30/european-parliament-stands-up-for-free-movement-of-lgbt-persons-in-eu/

Príbuzné články do pozornosti:

1.  “Right to family life” of gay couple who had requested registration of marriage contracted abroad

2. EU Citizenship Report 2010: Dismantling the obstacles to EU citizens

 

Projekt je realizovaný s podporou:       Realizátor projektu: