Dotazník pre príručku

Aktuality



Pri registrovaných partnerstvách skĺzli politici do plytkosti

image_79 BRATISLAVA - Slová o zvrátenosti, homofóbii či osobné útoky. Aj takto v uplynulých dňoch vyzerala

:: čítať viac


Francouzský prezident vyzval k celosvětové dekriminalizaci homosexuality

image_78 Tažení Francie za práva homosexualů pokračuje. Po návrhu na legalizaci manželství homosexuálů v zemi přichází

:: čítať viac

:: všetky aktuality >>

Kontakt

mail info@homofobia.sk

Psychologická podpora aj pre dúhových ľudí

Vo februári 2012 občianske združenie Iniciatíva Inakosť úspešne zavŕšilo projekt Psychologickej podpory pre lesby, gejov, bisexuálnych a transrodových (LGBT) ľudí. Zrealizovali sa unikátne aktivity a boli vypracované užitočné materiály dostupné odbornej i laickej verejnosti.

"Vnímali sme absenciu podporných služieb a odborných informácií pre túto skupinu ľudí, ale aj pre ich blízkych a laickú verejnosť na Slovensku, a rozhodli sme sa zmeniť to,“ hovorí Ján Benec z Inakosti. Aktivity sa sústredili na samotnú LGBT komunitu, ale i na profesionálov a profesionálky z oblasti psychologických služieb.


Kurz osobného rozvoja pre LGBT ľudí vytvoril bezpečný priestor, v ktorom mohli ľudia s LGBT identitou otvorene rozoberať pre nich dôležité témy, zdieľať skúsenosti a riešenia zložitých situácií. „Na základe hodnotení od účastníkov a účastníčok, aj vzhľadom na pravidelnosť, s akou sa kurzu zúčastňovali, vieme, že takúto formu stretávania ocenili. Boli by sme radi, keby táto pilotná skupina vytvorila priestor pre ďalšie podobné v budúcnosti,“ hodnotí psychologička PhDr. Hana Smitková, PhD., ktorá skupinu facilitovala.

 

pp-logo


V rámci projektu bolo vypracovaných šesť infoedukačných brožúr, určených pre LGBT ľudí, ich rodiny, blízkych, ale aj širokej verejnosti. Brožúry sú venované témam ako coming out, informácie pre rodičov, identita a sebaprijatie, homofóbia, súžitie LGBT párov a iné.

Súčasťou projektu bol tiež prieskum, z ktorého vyplynulo, že až 27 % LGBT respondentov a respondentiek využilo psychologické služby v súvislosti s akceptáciou svojej identity alebo v súvislosti s problémami vo vzťahoch s rodičmi či okolím. Dôležité je poznanie, že popri rodine a kamarátoch sú to práve psychologické poradne, kde LGBT ľudia hľadajú pomoc.

„Aj psychológovia a psychologičky môžu byť prvými dospelými, ktorým sa LGBT ľudia zdôveria so svojou identitou,“ uvádza Hana Smitková. „Preto si myslíme, že je veľmi dôležité, aby mali potrebné vedomosti a informácie o skúsenostiach, prežívaní a špecifických potrebách LGBT klientov a klientok.“

S cieľom zlepšiť informovanosť odborníkov a odborníčok v tejto oblasti bola vypracovaná informačná príručka, ktorá obsahuje podnety a odporúčania pre psychologické poradenstvo týkajúce sa LGBT ľudí. „Materiál, ktorý predkladáme, ponúka prehľad základných tém, teoretických poznatkov a podnetov na sebaexploráciu a preskúmanie aktuálnosti svojich znalostí,“ hovorí psychológ Mgr. Ing. Andrej Kuruc. „Keďže v súčasnosti na pregraduálnych i postgraduálnych úrovniach vzdelávania absentujú tieto informácie, radi by sme vyplnili túto medzeru a položili možno základ pre neskoršiu sieť takzvaných LGBT-friendly psychológov a psychologičiek,“ dodáva.

Brožúrky a príručka budú v budúcich týždňoch distribuované zdarma do psychologických poradní, a v zariadeniach frekventovaných LGBT komunitou. Publikácie sú dostupné taktiež na voľné stiahnutie vo formáte PDF na webstránke www.homofobia.sk.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporu Úradu vlády Slovenskej republiky, Veľvyslanectva Fínskej republiky, Švajčiarskeho veľvyslanectva a Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva.


Tlačová správa 24. 2. 2012
Iniciatíva Inakosť

 

Projekt je realizovaný s podporou:       Realizátor projektu: